Jak wybrać dobre wino?

Jak wybrać dobre wino?

W obecnych czasach w sprzedaży można znaleźć dość zróżnicowane rodzaje wina. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat ich wyboru.

Odmiana winogron

Podczas wyboru dobrego wina powinno się zwrócić uwagę przede wszystkim na odmianę winogron, z których stworzony jest produkt. Poszczególne odmiany winogron różnią się między sobą smakiem, dlatego wybór konkretnego trunku powinno się także dostosować do rodzaju potrawy, z którą wino jest serwowane. W przypadku dań wytrawnych doskonale sprawdzą się wina pełne. Wśród polecanych odmian można wskazać między innymi Cabernet Sauvignon lub Merlot.

Kolor wina

Kolejnym istotnym aspektem podczas wyboru wina jest jego kolor. Dobre wina czerwone powinny w optymalny sposób utrzymywać swój kolor. Wraz z upływem czasu powinien się on stawać coraz bardziej intensywny, a w przypadku młodych win będzie jaśniejszy. Intensywna czerwień może oznaczać, że wino powinno być już przeznaczone do wypicia. Natomiast dobre wina białe powinny się charakteryzować żywym oraz intensywnym kolorem, który będzie wpadał w złocisty odcień. Jednak należy zwrócić szczególną uwagę na fakt, iż kolor oraz jego intensywność w dużej mierze zależą od odmiany winogron.

Zawartość alkoholu

Wybierając wino należy również sprawdzić zawartość alkoholu, jaki się w nim znajduje. Jest to kwestia bezpośrednio związana z mocą wina. W lekkich winach zawartość alkoholu nie powinna przekraczać 10,5%. W średnich winach zazwyczaj zawartość alkoholu wynosi około 12,5%. Natomiast mocne wina mają jeszcze wyższą zawartość alkoholu w swoim składzie. Można również stwierdzić, iż dobre wina słodkie mają większą zawartość alkoholu niż ich wytrawne odpowiedniki.

Zapach wina

Wśród najważniejszych aspektów związanych z wyborem dobrego wina można również wskazać jego zapach. Zapach wina jest bardzo ważny, jednak najczęściej jest on oceniany na podstawie subiektywnych, a nie obiektywnych odczuć. Przyjemny zapach wina dla każdego będzie inny, dlatego tę kwestię należy rozpatrywać w sposób indywidualny. Istotne jest wąchanie wina z pewnej odległości, ponieważ dzięki temu możliwe jest skuteczniejsze wyczucie jego prawidłowego zapachu.

Smak wina

Podczas wyboru dobrego wina w szczególności powinno się oceniać także jego smak. Przyjemny smak wina świadczy o jego wysokich parametrach jakościowych. Wino może charakteryzować się dość zróżnicowanymi aromatami. Wśród nich można wskazać między innymi nuty owocowe, korzenne, a także mineralne. Najlepiej dobierać je w odniesieniu do własnych preferencji oraz gustu, ponieważ każdemu człowiekowi będzie dobrze smakowało inne wino.