Czy jest możliwe ręczne cięcie blachy?

Czy jest możliwe ręczne cięcie blachy?

Wybór najlepszego narzędzia do cięcia blachy zależy w dużej mierze od rodzaju ciętego metalu, jego ilości, a także od Twojego poziomu doświadczenia. Kilka cięć tu i ówdzie wymaga innego narzędzia niż przykładowo masowe cięcie blachy falistej na nowy dach. Przede wszystkim na wstępie należy zauważyć, że cięcie blachy to niebezpieczna praca. Oprócz przestrzegania instrukcji bezpieczeństwa każdego narzędzia, konieczne jest noszenie sprzętu ochronnego, w tym okularów ochronnych oraz osłony twarzy. BHP zawsze powinno być na pierwszym miejscu. Blachę ciąć można na różne sposoby i wcale nie potrzeba do tego nowoczesnych i zautomatyzowanych narzędzi. Do użytku domowego lub warsztatowego najlepiej nadają się w tym wypadku najprostsze nożyce gilotynowe ręczne.

Ręczne nożyce gilotynowe – specyfikacja narzędzia i pracy

Nożyce takie mają bardzo prostą konstrukcję. Opierają się na dwóch, złączonych ze sobą zawiasowo ostrzach. Główną rolę gra tutaj niezawodna fizyka, ponieważ odpowiedni kąt przyczepu gwarantuje efektywne cięcie bez konieczności użycia nadmiernych nakładów siły. Najprostsze nożyce gilotynowe do cięcia blachy pozwalają na w miarę precyzyjne dokonywanie cięć po linii prostej. Maksymalna długość takiego cięcia wynosi około 150 centymetrów, natomiast grubość ciętej blachy oscyluje w granicach 1,15 minimetrów. Solidna konstrukcja takiego narzędzia oraz zastosowanie ostrza z bardzo cienkiej stali gwarantuje, że obsługa nie jest wcale trudna a samo cięcie przebiega całkiem sprawnie.

Sam proces cięcia składa się w przypadku ręcznych nożyc gilotynowych z kilku faz, następujących po sobie. Można tutaj wyróżnić fazy: sprężysto-plastyczną, płynięcia i zerwania. Generalnie polega to na tym, że na blachę wywoływany jest stan mechanicznego naprężenia, który w efekcie powoduje jej pęknięcie w preferowanym miejscu.

Czym się kierować przy zakupie nożyc gilotynowych ręcznych?

Przede wszystkim ważne jest aby nożyce takie posiadały pełną dokumentację techniczną dostarczaną przez producenta. Równie istotne jest spełnienie wszelkich wymaganych przepisami prawa Unii Europejskiej norm bezpieczeństwa oraz posiadanie certyfikatów jakościowych. Nie wolno również zapominać o serwisie gwarancyjnym, który wynosić powinien w przypadku ręcznych narzędzi minimum 2 lata.
Dotyczyć to powinno zarówno klienta detalicznego, jak i zakupów „na firmę”. Nie trzeba chyba wspominać, że przed ostateczną decyzją o zakupie dobrze sprawdzić taki sprzęt w praktycznym działaniu. Prawidłowo działające nożyce gilotynowe ręczne wpływają w wymierny sposób na efektywność pracy przy ręcznym cięciu blachy.